02 Eylül 2008

Google'ın yeni yüzü ''Google Chorme''

Arama motoru Google, “Google Chrome” adlı yeni web tarayıcısının deneme versiyonunu bugün başlatacağını açıkladı.

FOX televizyonunun haberine göre, Google yeni web tarayıcısının prototipini bugün kullanıma sokacak. Google yetkililerinin arama motorunun resmi bloğundan yaptıkları açıklamaya göre, “Google Chrome” adı verilen ve Windows kullanıcılarının yararlanabileceği yeni tarayıcının Beta versiyonu bugün deneme amaçlı olarak kullanılacak.
Yetkililer, 100’den fazla ülkede başlatılacak deneme versiyonu ile bu konuda daha geniş bir tartışma açmayı hedeflediklerini söyledi.

Google’ın ürün yönetim müdür yardımcısı Sundar Pichai, Google’ın bu hizmetinin “web”de yeniliği teşvik etmek amacını da taşıdığını duyurdu.

Arama motorunun yöneticileri, “İhtiyacımız olan sadece bir tarayıcı değil, aynı zamanda web sayfaları ve uygulamalar için de modern bir platform. Yapmaya çalıştığımız da bu” ifadesini kullandı.

“Google Chrome” daha iyi bir hız ve yanıt verme kapasitesiyle ve “dolandırıcı sitelere” karşı da daha güçlü bir güvenlikle hizmet vermeyi hedefliyor.

Internet Explorer adıyla dünyada en çok kullanılan web tarayıcısının sahibi Microsoft, pazardaki bu hakimiyeti yüzünden sürekli mahkemelerde kendini savunmak durumunda kalıyordu. Önce ünlü arama motoruyla piyasaya hakim olan Google’ın yeni web tarayıcısı, bu alanda Microsoft’un karşısına çıkan rakiplerden sadece biri.

Kaynak : MilliyetArama motoru devi Google, büyük bir süpriz yaparak kendi internet tarayıcısını piyasaya süreceğini açıkladı.

Beklenmedik bir şekilde kendi internet tarayıcısını piyasaya sürmeye hazırlanan Google, Chrome ismini verdiği yeni yazılımı ile Microsoft Internet Explorer ve Mozilla Firefox ile rekabet edecek.

Anında mesajlaşma, e-posta ve arama özelliklerini bir araya getiren Chrome, basit ve modern bir tasarıma sahip olacak. Tab mantığı ile aynı pencere içinde farklı sayfalar açmaya izin verecek olan yeni tarayıcı 8. nesil JavaScript motoru kullanacak. Bu sayede gelecek nesil internet aplikasyonlarına destek verecek olan Chrome'un çalışan Beta versiyonu bugün 100 farklı ülkede aynı anda kullanıma sunulacak

Google. yeni internet tarayıcısı Chrome'un özelliklerini anlatan ve Scott McCloud tarafından hazırlanan bir çizgi roman kitabını da kullanıcılara sundu. Kitaba bu internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazılım konularında başarılı çalışmaları bulunan Google'ın, Chrome ile kıran kırana bir rekabetin yaşandığı internet tarayıcısı pazarına yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

Kaynak : uruninceleme.com