11 Nisan 2009

YEMEKTEYİZ..! birbirimizi YEMEKTEYİZ...


Bizim evde, "Reality Show" adı altında yayınlanan hiç bir program rağbet görmediği için, ne menem şey oldukları hakkında da, ancak bazı magazinsel programlarda yayınlanan bazı kısımlarından veya yine bazı internet haber site ve bloglarında tanıtım veya eleştirel anlamdaki görsel ve yazılı bilgilerden haberdar oluyorum, diyebilirim.


Bunların arasında, saymaya kalksam adlarını unuttuğum sürüyle program vardır. Fakat, biraz güncel olanlardan aklımda kalanlardan şunları sıralayabiliyorum. Bir zamanların en meşhuru BBG evi, Kaynana yarışması, Evlendirme programları, Yemekteyiz yarışmaları filan aklımda kalanlar.


Bunlardan bir çoğu, güncelliğini yitirdi ve tv'lerin tozlu arşivlerinde yerlerini aldı. Şimdilerde ise, kanalları gezerken rastladığım ve zaplarken bile görmeye tahammül edemeyip, tuşa basarken kafamı çevirerek zapladığım "yemekteyiz" programları kanallarda arz-ı endam ediyor.


Yemekteyiz adlı yarışmalar, Google'den incelediğim kadarıyla, bir çok kanalda birden yayınlanıyor. Show TV'de yayınlanan "Yemekteyiz" adlı yarışma, aslında adı eksik konulmuş bir yarışma bana göre. O yarışmanın adı, "Birbirimizi Yemekteyiz" olsaymış, daha mantıklı ve yerinde olurdu.

Bu yarışmayı Haşmet Babaoğlu, o ince ve kıvrak zekası ile bakın ne güzel anlatmış. "Peki bu " Yemekteyiz " yarışmasına katılanlar neyin peşinde? Yarışmacılara bakıyorum. Hiçbiri 10 bin liralık ödül için bunları yapacak insanlar gibi gözükmüyorlar. O halde... Bunca edepsizlik, bunca duygusal sadizm ve yıkıcı rekabet sonucunda ne elde edecekler? Ekranda görünmüş olmanın ne idüğü belirsiz kazancı için mi bütün bunlar?"

...

Show Tv bu yayından raiting rekoru kırar da, diğerleri aşağı mı kalacaklar?.. Onların neyi eksik, kusur kalsalar olu mu?.. Ardından Star Tv'de de bir yemek yarışması koyup, pastadan o da payını almak isteyecek elbette. Peki, onun programı daha iyi, güzel, seyredilir türden?.. Al birini vur ötekine cinsinden. Birbirinden hiç bir farkı yok tabii ki.

Peki Fox Tv altta kalır mı?.. Fox Tv ki, bunların en alasını yapar hem de. Hem de sınır tanımadan yapar, yaptığını. Yemeğin içine bir de "Aşk" kattın mı, al sana tadından yenmez bir yarışma programı. Burada, birbirini yemek yok. Bu yemekte, "birbiriyle yiyişmek" var. Üç kadın ve iki erkek yarışıyormuş. Yarışmanın sonunda bir kadın elenip, "avucunu yalıyor"muş. Diğer iki çiftde, ne yapıyor artık, onu da sizin "eşşsiz hayal dünyanız"a bırakıyorum.


Birbirimizi yemekteyiz, birbirimizi yiyişmekteyiz gibi formatlardan daha ileri gidilip de, birbirimizi yalamaktayız gibisi yayınlanırsa, belki o zaman seyretmeye başlamayı düşünüyorum. Benim izleyeceğim program biraz radikal, biraz daha aşırı uç olmalı. Ya birbirlerinin kafasını gözünü patlatmalı, ya da ellerindeki çatal bıçakla birbirlerinin orasından burasından parçalar kopartıp yemeli. Yarışmanın zevki o zaman çıkar. Yoksa ben ne anladım; hep aynı terane, hep aynı diyaloglar, "yok kıl çıktı, tüy çıktı" gibi biribirine çamur atmalar. Bu diyaloglara da, internette en çok rastladığımdan yazdım. Yoksa izleyip de, duymuş değilim. Kimbilir daha ne olur olmaz diyaloglar vardır. Ama ben bu konularda biraz cahilim, kusuruma bakmayın.


Son olarak, Haşmet Babaoğlu'nun cümleleri ile bitirmeden önce, yemek kategorisinde blog yazan sevgili bloggerlere de seslenmek isterim. Bu tür işler sizlerin ilgi alanıza ve sizin kategorininize giriyor. Ancak, sizlerden bu konuda ne olumlu, ne de olumsuz bir tepki yazısı göremedim. Belki aranızda yazmış olupda, benim gözümden kaçmış olanlar varsa, sözüm onlara değil tabii ki. Ama, ben beklerdim ki, hiç olmazsa bu konuda bir tepki verin. Siz de tepki vermezseniz ne olacak halimiz.

...

Haşmet Babaoğlu, bu programlar için bakın nasıl bir tepki vermiş:
"Anladım artık; " Reality Show "ları seyretmek demek, çürümek demek... Çünkü seyrede seyrede beş para etmez ödüller için başkalarının manevi cesetlerini çiğnemenin normal bir şey olduğunu düşünmeye başlıyoruz. Çürüyoruz; çünkü bu programları seyrederken kötülüğümüzle o kadar çok yüzleşiyoruz ki, bu durum giderek kayıtsızlığa dönüşüyor."


Evet, çürüyoruz...
Evet, başkalarının manevi cesetlerini çiğnemenin normal bir şey olduğunu düşünmeye başlıyoruz...
Evet, seyrederken kötülüğümüzle yüzleşiyoruz...
Evet, giderek daha kayıtsız bir toplum oluyoruz...

....

Bu tür durumlar, bu tür programlar bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla, "askeri darbe" dönemlerinde, halkı güncel olaylardan, siyasetten, ekonomik sorunlarından soyutlamak için kullanılır. Şimdi de, darbe yapıldı da bizim mi haberimiz olmadı. Yoksa, darbe ince ince hissettirilmeden mi yapılıyor. Hani kurbağa misali; "sıcak suya atılan kurbağa sıçrayıp dışarı çıktığı halde, suyu yavaş yavaş ısıtıp kaynattıklarında hiç bir tepki vermeyen kurbağa gibi..."

...

Su daha fazla ısınmadan, uyanıp kendimize gelmeliyiz. Yoksa, akibetimiz kurbağa gibi olur...

11 YORUMLAR :

NERAL dedi ki...

Benim anlamadığım kadınlarımıza neler oluyor,hiç seyretmiyorum,çürümeye niyetim yok.Sevgiler.

Adsız dedi ki...

Günümüzde rating için yapılmayacak şey kalmadı maalesef.Rating sen nelere kadirsin ?

babegazelle dedi ki...

bencede şuan beni sıktı daha fazla yesinler birbirlerini kafa göz dalsınlar uç olsunlar izliim hahahah

GunO dedi ki...

Dedikoducu bi milletiz biz=) Üstüne bi de kompleksliyiz bu gibi programlar bitmez yani.

Zeugma dedi ki...

İtiraf edeyim ben iki kez seyrettim,hadsizlik ne ölçülerde diye merak ettiğimden.Yarışan 5 kişiden bir tanesi ''efemine'' oluyor illaki :)) Bir tanesinin ileri derecede bozuk Türkçe konuşan birisi olması lazım. Bu dikkatimi çekti.Bir de gidilen evde çekiştirilmedik hiç bir şey kalmıyor,edepsizlik flamalarla yarıştırılıyor.Ey Allahım seviyesizliğin bu kadarı ve bu programların bu kadar tutması...Akıl sır erdiremedim..

Arzuğum, bu ne şahane bir yazıdır,bayıldım,hayran kaldım.
Ve sadece yemek blogu olan hanımların neden hiç bu konuya değinmemesi hakikaten hiç aklıma gelmemişti..
Çok fazla haklısın.

Zeugma dedi ki...

Bir üsteki yorumu yazarken mausa uzun süre bastığım için dondu.Çok kızmışım demek ki:))
Ben de o haliyle göndermek zorunda kaldım,pardon..
Arzucuğum,bu linki TOP listemde kullanmak üzere alıyorum.
Yazan ellerine sağlık.Öpüyorum:)

TILSIM dedi ki...

Malesef bu tarz programlarla vatandaşın beynini sulandırmak için elinden geleni yapıyor.Amaç ne kasalar dolsunda nasıl dolarsa dolsun.Bu zihniyet malesef basın,yayın kurumlarında oldukça yeni nesillerde bundan etkilenecek ve onlarda bu rüzgara kapılacak.Buna dur demeliyiz ve bu programlara prim tanımamalıyız.
Bu önemli konuda ki paylaşımından dolayı tebrik ediyorum.Emeğine,yüreğine sağlık canımcım.

pRncfRn dedi ki...

Süperler! :)

Uzun zaman sonra inci görmek de süper :)

Abraxas dedi ki...

Ahh ahh çok haklısın millet nasıl izliyor anlamıyorum bizim de kapıcı katılmıştı yemekteyize birinci oldu o programı izlemiştim de hakikaten dayanılması güç vakit kaybından başka anlamı yok, güzel bir konu seçmişsin.
Sevgiler.

Arzu Breda dedi ki...

@ NERAL, aslında sadece kadınlarımıza değil, tüm halkımıza neler oluyor..? Teşekkürler... Benden de, sevgiler... :)

@ Serkan, evet, "malesef" sözcüğü bunun için en uygunu olmalı. Teşekkür ederim. :))

@ babegazelle, doğru söylüyorsun, bizi ancak öylesi tatmin eder. Kan çıkmalı, kan görmek istiyoruz... Töbe töbe... :)))

@ GunO, Seyretmezsek biter, ama nerde bizde o bilinç...

@ Zeugma, hayatım, bak o konulara hiç giremedim. Çünkü yazıda da belirttiğim gibi, hiç bir bölümünü izlemeden yazdım, bu yazıyı. Bir kaç bölüm izleseydim, daha iyi olacakmış.

Canım,çok teşekkür ederim. Linklerin hepsi senin emrinde, istediğin gibi kullanabilirsin.

Bende seni öpüyorum, canımın yarısı... :)))

@ TILSIM, canım benim, bu çok değerli yorumun için öok teşekkür ederim. Evet, buna "dur" diyecek kişilerin çoğalması ve bu tür yayınları protesto edilmesi gerekir. Hiç zaman geçirmeden, ihmal etmeden, bana ne demeden, benden başka kimse mi yok, demeden hemen harekete geçip, bir kişiyi bile bilinçlendirebilirsek, bu işin önü açılmış olur.

Haydi arkadaşlar, bu tür programları izlememe ve protesto etmek için ne bekliyorsunuz.

Zaman, durmak zamanı değil. Zaman, düşünceleri eyleme dönüştürme zamanı.

@ pRncfRn, Teşekkür ederim... Süper olan senden yansımalar... :)

Seni de, uzun bir aradan sonra burada görmek, süper. :))

@ Abraxas, teşekkür ederim canım... :)

Seni de, uzun süredir görmüyordum. Burada görmek beni çok mutlu etti...

Öpüyorum, sevgiyle kal...

simla dedi ki...

Arzu, aynen katılıyorum ben malesef takılıyorum bazı akşamlar bu programlara. Adamın sinirlerini oynatıyorlar cidden...3-5 beceriksiz hayatta hiç bir şeyde göstermedikleri mükemmeliyetçiliği burada gösterme çabasına giriyorlar!!! Ve onlar bu çabayı ne kadar zorladıkça Bİz daha çok gülüyoruz... Annemle AAAAAAAAAAAAAAAA, YUUUUHHHHHHHHH diye izliyor ama her zamanki ironi işte AAAAAAAAAAAAAhhhh'lar yuuuhhhhhhhhh'lar la yapılanlar...