25 Ağustos 2008

SEN TÜRKÇE KONUŞ, BİLGİSAYAR YAZSIN...

Sevgili okurlarım,

Bu haberimde sizlere, yazılım şirketi CDT'nin, Intel teknolojilerini kullanarak yapmış olduğu bir yazılım projesinden bahsedeceğim. Bu proje ile hayal olarak görülen bir olay, gerçekleşmiş oluyor. Bilgisayarda Word'u açıyoruz, mikrofonu da alıyoruz elimize, başlıyoruz konuşmaya. Biz konuşuyoruz, hem de türkçe konuşuyoruz. Word'da konuşmalarımız türkçe olarak yazıya dökülüyor. Haber nasıl? Tabii ki güzel bir haber. CDT yazılım şirketi mühendis ve diğer çalışanları ile bunlara bu desteği sağlayan Intel'e teşekkür ediyorum.

TÜRKÇE KONUŞMA BİLGİSAYARA AKTARILABİLECEK

Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, yazılım şirketi CTD'nin, Intel’in en son teknolojilerini kullanarak artık Türkçe konuşmayı bilgisayarlara aktarabileceğini belirtti.

İSTANBUL - Intel'in 40. yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Genel Müdür Çiğdem Ertem, , 40 yılın birikimini en iyi biçimde özümseyen ve Intel'in en aktif ülke organizasyonlarından biri olan Intel Türkiye ofisinin, 11 yıldır kendi bünyesinde geliştirdiği ve Intel’in global organizasyonu tarafından örnek alınan çok sayıda sosyal projeye imza attığını söyledi.

Ertem, Türkiye'de bilgisayar satışları konusunda ikinci çeyrek içerisinde oldukça yavaş bir pazarla karşılaştıklarını ifade ederek, "Normalde bu yılın ilk çeyreği çok hızlı başlamıştı. Büyüyen bir pazar var. Son çeyrekte ise toparlayacağını düşünüyoruz" dedi.

Türkiye'de bilgisayar sektörünün her yıl yüzde 20 büyümeyle gideceğini tahmin ettiklerini belirten Ertem, Intel'in, Türkiye'nin 2012 yılında Avrupa'nın 5. ülkesi olacağını düşündüğünü kaydetti.

Yazılım firmalarını doğru teknolojiler kullanmaya yönlendirdiklerini ve yazılım şirketi CTD'nin, konuşma ve tanıma üzerine çalıştığını anlatan Ertem, şöyle dedi:

"Hep bir hayalimiz vardı; biz konuşacağız, bilgisayar yazacak. Artık bu gerçek olacak. Bizim en son teknolojilerle, geliştirdiğimiz ürünlerle performans o kadar arttı ki CTD, şu anda yeni bir ürün sunuyor. CTD, bizim en son teknolojilerimizi kullanarak artık Türkçe konuşmayı bilgisayarlara aktarabilecek. Siz Word'ü açacaksınız, konuşacaksınız, o yazacak.

Eylül veya Ekim aylarında Türkiye'deki tekno marketlerde bu ürünü görebileceksiniz. Türkiye'de bunu ilk defa yapan bir şirket var. Yakında bir kaç farklı dile çevirerek yapacak, Türkçe konuşacaksınız, İngilizce yazacak, onun için de çalışıyorlar. Bu şirket, diğer dilleri de buna ilave ederek, Türkiye'den Intel bünyesinde dünyaya yayılacak. Intel, bu tip iyi yazılımları bulduğu zaman dünyaya satışına destek olmaya çalışıyor, kataloğunda yer vererek satılmasını sağlıyor."

"İÇERİK KONUSU, TÜRKİYE'NİN KANAYAN YARASI"

Çiğdem Ertem, yazılım sektörünün gelişmesinin bilişim teknolojilerinin ilerlemesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, içerik tarafına yoğunlaştıklarını, içerik konusunun "Türkiye'nin kanayan yarası" olduğunu, yeterince içerik bulunmadığını, son dönemde sosyal paylaşım ortamlarının gelişmesiyle Türkiye'nin önünde güzel bir fırsatın açıldığını söyledi.

Türkiye'de lap top kullanımının arttığına da dikkat çeken Ertem, "Çok yakın zamanda eşit hale gelecek" dedi.

Türkiye'nin, bir kaç yıl önce teknoloji endeksinde 52. sırada iken, 42. sıraya yükseldiğini, 20'li sıraları görmeyi umduklarını ifade eden Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, Türkiye'nin, ilerlediğini, teknoloji adapte etmeye, insanının denemeye meraklı, dinamik bir ülke olduğunu vurguladı.

Kaynak : NTVMSMBC